Sunday, September 25, 2011

1. Võrgukonna analüüs


Tänapäeval igaüks leiab endale sobiva lehekülje, millele ta pühendab kõige rohkem aega. Minu arvates, üks sellistest on Facebook. Seda ka näitab see faktor, et selline telefoni rakendus nagu Facebook on installitud igas teises nutitelefonis. Ka minule pakub suurt huvi see võrgukond ning selle pärast valin ma teda analüüsimiseks.


  • Tehnoloogiline areng - Facebook on üsna suur võrgukogukond, mis koosneb väiksematest võrgukogukondadest. Tegevused Facebookis: inimesed jagavad seal infot, hinnangud, arutlevad, teevad communitid, firmad kasutavad seda reklaami tegemiseks, mis on väga levinud seal hulgas, on võimalus kasutada erinevaid aplikatsioone ning luua enda omad, jne. Tänu Facebookile info liigub väga kiiresti.
  • Võimalus valida kõikvõimalikke parameetreid - Inimene saab valida endale sobiva pildi ning nime. Igaüks on võimeline jagada informatsiooni enda seina peal, mida näevad kõik tema sõbrad. Saab liituda igasuguste gruppidega ja omakorda valida, kas soovid saada uudiseid sellest gruppist või mitte. Saab kutsuda inimesi pidudele saadates kutseid. Kõik, kellel on avalik info tema sünnipäeva kohta, on välja toodud seina peal, kust saab teada kes on tänane sünnipäevalaps. On võimalus jagada pilte, videosi, linke.
  • Ajatu aeg - Kuna tegemist on ülemaailmalise võrgukonnaga, siis on täiesti loogiline, et info liikub ja tekkib 24/7 nii päeval kui ka öösel. See järeldub sellest, et kõik me elame erinevates ajavööndites ning kui ühel on päev teisel on öö.
  • Kasvav rahuldamata suhtlemisvajadus - Kuna Facebook on nii levinud, siis leidub seal peaaegu kõiki tuttavaid. Aina rohkem ja rohkem kasutatakse rakendusi, mis võimaldavad leida sõpru läbi msnis olemasolevaid kontakte jne. Saab samuti leida inimesi läbi teisi tuttavaid. Ühesõnaga kui sa tahad kedagi leida sõpradest või lihtsalt oma huvidest, siis Facebooki otsing kindlasti aitab sind.
  • Hariduslikud püüdlused - Facebookis saab täpsustada enda haridusteed, mis annab võimalust leida inimesi, kes õpivad/õppisid sinuga ühes koolis/ülikoolis. Samuti leidub Facebookis igast sorti haridus asutusi, näiteks TTÜ, TLÜ jne, läbi mille saab saada huvitavat informatsiooni. On ka selles võrgukonnas aplikatsioone, mis kontrollivad näiteks sinu IQ, mis on minu arvatest ka üks hariduse aspektist.
  • Palju vaba aega, mida sisustada - Facebook on üks asjatest, mis võiks sisustada kogu sinu vaba aega. Sealt leiad endale nii huvitavaid aplikatsioone, nende hulgas näiteks mäng Poomine, Poker, Mafia Wars, kui ka kasulikut infot lugemiseks, huvitavaid reklaame ning soodsaid pakkumisi. 
  • Vajadus "millegi tõelise" järele, olgu või näilise - Facebookis leitakse uusi tuttavaid ja mõttekaaslasi. 
  • Vahel ka otsene altruism - Nagu üles oli mainitud, liigub informatsioon Facebookis ülikiiresti, mida tähendab seda, et need kes otsivad abi, saavad seda kindlasti. Tavaliselt kasutajad panevad kuulutused, et üks või teine otsib endale uut üürikorterit, ei tea kuidas teha seda või teist roogi, tahab saada head pakkumist asja ostmises jne. See sama informatsioon hakkab liikuma tema sõprade hulgas, ning need, kes leiavad, et ei saa aidata aga tema sõbrad saaksid, vajutades nuppu "share" jagavad seda teistega, ning lõpuks keegi aitabki. 

No comments:

Post a Comment